Значну увагу приділено «типам» декларацій «визначених Законом»: особливості їх подання особами, які входять до дисциплінарних, конкурсних комісії, подання їх особами, які претендують на зайняття посад («кандидатських декларацій») для проведення спеціальної перевірки, декларацій типу «після звільнення» та «перед звільненням» військовослужбовцями, працівниками СБУ.
Відповідь на питання «так хто ж є посадовими особами юридичних осіб публічного права» залишилася такою ж: «необхідно аналізувати всю сукупність нормативно-правових актів та правовстановлюючих документів, які визначають правовий статус безпосередньо цієї юридичної особи (об’єднання)», а от посадові особи відокремлених структурних підрозділів юридичної особи публічного права є суб’єктами декларування про що чітко зазначено.
Значно приділено увагу особам, на яких не поширюються заходи фінансового контролю (працівники соціального обслуговування населення, працівники у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури, охорони здоров’я, комунальних некомерційних підприємств).
Знову ж таки приділено увагу питанню зазначення вартості майна, які ще більше породять запитань у суб’єктів декларування, як, наприклад, положення про те, що у разі зазначення у деклараціях, поданих до опублікування на офіційному вебсайті Національного агентства Роз’яснення № 1 від 13.02.2020, відомостей про вартість об’єкта згідно з ціною договору, а не грошовою оцінкою, вони вважаються такими, що не потребують змін у деклараціях наступних періодів (крім випадків проведення грошової оцінки таких об’єктів у звітному періоді). Як дане положення буде використовуватися під час проведення повних перевірок залишається невизначеним, що породить «страх» не у одного суб’єкта декларування, як і норма щодо особливостей відображення вартості майна, яке набувалося після 01 січня 2018 року.
Також НАЗК дозволило не декларувати окремі земельні ділянки (наприклад ті, на яких розташований об’єкт нерухомості, що є зареєстрованим місцем проживання суб’єкта декларування або члена його сім’ї, але не використовувався у звітному періоді, або земельні ділянки в яких не визначені межі).
НАЗК дозволило не дублювати у 3 розділі декларації «Об’єкти нерухомості» інформацію з розділу 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування», якщо сам об’єкт не належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на будь-якому праві. Момент реалізації на практиці цієї рекомендації, на мою думку, є сумнівним.
Багато уваги приділено порядку декларування об’єктів незавершеного будівництва у багатоквартирних будинках (тут і розділ «Об’єкти незавершеного будівництва», і «Грошові активи», і «Видатки і правочини», та й ще б не забути, якщо є «Фінансові зобов’язання» - і це якщо у звітному періоді правочин укладено, в наступник роках не «легше» пропустити продублювати певну інформацію.
Щодо транспортних засобів – визначено чітко, що викрадений авто декларують, службовий – ні.
В розділі «Цінні папери» звернуто увагу суб’єктів декларування про особливості зазначення акцій, придбаних у суб’єкта декларування за процедурою примусового викупу акцій «squeeze out», що ескроу це грошові активи. Мабуть, часто зверталися суб’єкти декларуванням з даним питанням на «гарячу лінію»))), але однозначно плюс.
Визначили, що члени кооперативу це носії корпоративних прав, але можуть не передавати їх в управління відповідно до статті 36 Закону.
А от «додаткове благо» визначається як «дохід у разі приросту показників фінансового та/або майнового стану платника податку. Грошова сума, яка надана в кредит, підлягає поверненню, тому ця сума не збільшує дохід платника податку. Водночас у разі, якщо відпадуть встановлені законом та/або договором підстави для витребування кредитором у боржника грошової суми, наданої на умовах повернення, у платника податку-боржника виникає приріст фінансових показників за рахунок суми, взятої в борг». Простішими словами, якщо пробачили борг, то це дохід.
Загальна рекомендація – користуйтеся довідками банків під час декларування відсотків банку, депозитних рахунків, грошових активів у вигляді коштів на рахунках;
І якщо є подарунок – обов’язково його документально будьте готові підтвердити і не забудьте при цьому про розділ «Видатки та правочини».
Питання щодо видатків, фінансових зобов’язань, сумісництва, членства в органах, порядок подання повідомлення про зміни в майновому стані залишилося без «особливих» змін та ноу-хау.
Матеріал підготовлено адвокатом, старшим партнером адвокатського об'єднання "КРІДЕНС ПАРТНЕРС" Юлією ШЕВЧЕНКО.
Фото автора Sohel Patel з Pexels