18 жовтня 2019 року вступили в дію зміни до законодавства у сфері запобігання корупції, за якими суб’єктами декларування стали помічники суддів і члени наглядових рад державних підприємств, члени конкурсної або дисциплінарної комісії, утвореної відповідно до закону.
Членами сім’ї стали неповнолітні діти, які проживають з другим із подружжя, або ж особи, з якими спільно проживали, були пов’язані спільним побутом та мали взаємні права та обов’язки більше 183 днів.
Автомобілі, будинки, земельні ділянки, інші об’єкти декларування відтепер зазначаються не лише якщо перебували у користуванні станом на останній день звітного періоду, але й якщо ними користувалися або володіли більше половини звітного періоду (для щорічної декларації це 183 дні).
Повідомлення про суттєві зміни майнового стану відтепер подаються лише посадовцями, які перебувають на посадах з примітки до статті 50 Закону про запобігання корупції, або з високим корупційним ризиком. При цьому такі повідомлення подаються не лише при отриманні доходу або придбанні майна, але й у разі здійснення видатку на суму понад 50 ПМ (у 2020 році це 105 тис. 100 грн. )
13 лютого 2020 року вийшли нові роз’яснення НАЗК
Кандидатська декларація не подається, якщо є щорічна або декларація після звільнення за минулий рік. Водночас при наявності кандидатської щорічна декларація все рівно подається.
Якщо продали авто, яке було у власності більше 183 днів, його не треба показувати як об’єкт, яким володіли чи користувалися, тільки дохід від продажу та правочин. Водночас, якщо Ви володіли чи користувалися більше половини звітного періоду (183 дні для щорічної декларації) автомобілем, що перебував у власності іншої особи, такий об’єкт слід зазначити у розділі транспортних засобів декларації. Таке правило стосується й інших об’єктів, наприклад, нерухомості, цінного рухомого майна.
При придбанні нерухомості, якщо у договорі зазначалася вартість об’єкта за грошовою оцінкою та ціна, за якою такий об’єкт фактично придбали, у декларації зазначається вартість за грошовою оцінкою.
Нормативно-грошова оцінка землі зазначається у декларації лише у разі зазначення її у договорі. За відсутності грошової оцінки земельної ділянки та нормативно-грошової оцінки землі у договорі обираємо позначку «не застосовується» у декларації.
При відображенні криптовалют у декларації слід зазначити: назву активу, наприклад Karbo; дату набуття, кількість токенів криптовалюти, загальну вартість (станом на останній день звітного періоду). Якщо вартість зазначається в іншій валюті, її слід перерахувати за курсом НБУ на останній день звітного періоду декларації.